Ekonomi

Yellen’den “ABD 19 Ocak’ta borç limitine ulaşabilir” uyarısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkenin 19 Ocak’ta borç limitine ulaşmasının beklendiğini söyleyerek Kongre’yi borç limitini artırmak veya askıya almak için “derhal harekete geçmeye” çağırdı.

Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye borç limitiyle ilgili yeni bir mektup yazdı.

Yellen, söz konusu mektupta, “19 Ocak’a kadar ABD’nin ödenmemiş borcunun yasal sınıra ulaşacağının tahmin edildiğini size bildirmek için yazıyorum.” ifadesini kullandı.

16 Aralık 2021’de yasal borç limitinin yaklaşık 31.4 trilyon dolara çıkarıldığını hatırlatan Yellen, “Limit dolduğunda Hazine ABD’nin temerrüde düşmemesi için bazı olağanüstü tedbirler almaya başlamak zorunda kalacak.” değerlendirmesini yaptı.

Yellen, borç limitinin hükümetin sosyal güvenlik ve Medicare sübvansiyonları, askeri maaşlar, ulusal borç faizi, vergi iadeleri ve diğer ödemeler dahil olmak üzere mevcut yasal yükümlülüklerini yerine getirmek için almaya yetkili olduğu toplam borç tutarı olduğunu söyledi.

Kongre’nin borç limitini artırmak veya askıya almak için zamanında harekete geçmesinin kritik olduğunu vurgulayan Yellen, “Kongre’yi ABD’nin tam güvenini ve itibarını korumak için derhal harekete geçmeye çağırıyorum.” ifadesini kullandı.

Yellen, hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmemesinin ABD ekonomisine, tüm Amerikalıların geçim kaynaklarına ve küresel finansal istikrara onarılamaz zararlar verebileceği konusunda da uyardı.

borç limiti krizi

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31.4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaşmakla tehdit ediliyor.

Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırını ifade eder.

Borç limiti için verilen teknik süre 1 Ağustos 2021’de dolarken, ABD Hazine Bakanlığı, hükümetin ödemelerine devam edebilmesi için “olağanüstü tedbirler” almaya başladı.

Ekim 2021’de ABD Başkanı Joe Biden, hükümetin temerrüde düşmesini önlemek için hazırlanan borç limitinde kısa vadeli artışa yönelik yasa tasarısını onayladı. Liderin onayıyla hayata geçen yasa tasarısı, borç limitinin 480 milyar dolar artırılmasını sağladı. Böylece borç limiti 28,4 trilyon dolardan 28,9 trilyon dolara yükseldi.

Ülkenin borç limiti Aralık 2021’de 2,5 trilyon dolar artırılarak 31,4 trilyon dolara (2023 yılına kadar yeterli olacak şekilde) yükseltildi ve ABD’nin temerrüde düşmesi engellendi.

horasan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu