Haber

Konuşması sansürlenen Erinç Sağkan: Yasaklar daha çok merak uyandırıyor

Adli yıl açılışındaki konuşması canlı yayınlanmayan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, maruz kaldığı sansüre ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı yılın açılış töreninde konuşan Sağkan, yargı-siyaset ilişkilerini eleştirerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanması ve Can Atalay’ın tahliyesi çağrısında bulundu. Sağkan’ın konuşma konusundaki açıklamaları canlı yayınlanmadı ve servise sunulmadı.

TELE1’de Hakan Aygün ve Gizem Fidan’ın sunduğu Fikir Kulübü programına konuk olan Sağkan, geçen yıl da aynı durumu yaşadığını belirterek, “Benim pratiğim şunu gösteriyor ki, bunu sağlayacak bir anayasada tartışmaya yer yok. Türkiye’de hak ve özgürlükleri garanti altına alır.”

‘BUNUN BİLİYORUM ORAYA GİTTİM’

Törende Erdoğan ve Yargıtay Başkanı’nın ‘yeni anayasa’ya ilişkin mesajlar verdiğini hatırlatan Sağkan, “Türkiye’de sivil bir anayasal gündem var. Buradan başlamanız gerekebilir. Adı geçen yılın açılışının sahibi Yargıtay Başkanlığıdır ancak savunma makamı, oradaki misafir değil, konutun sahibidir. Savunma otoritesini temsil eden TBB Başkanı’nın sözlerinin kitlelere duyulmasının istenmediği, ifade özgürlüğünün bu kadar kısıtlandığı bir ortamda Türkiye’de sivil bir anayasayı tartışacağız ve toplumsal uzlaşmayı sağlayacağız. “

Geçtiğimiz yıl İletişim Başkanlığı tarafından medya organlarına sinyal verilmediğini belirten Sağkan, “Konuşmamın canlı yayınlanması engellendi. Bunu bilerek gittim. Yasaklar daha çok merak uyandırıyor. İnsanlar onun söylediklerine daha çok bakıyor.” Sanırım bu görülmüyor. Biz oradaki meskenin sahibiyiz, elbette konuşmamızı yapacağız, bildiklerimizi dile dökeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

haberdernekpazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu