Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı: Denizde ve havada güvenlik risklerinin nedeni ABD’nin hegemonik yaklaşımıdır

PEKİN, 6 Haziran (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD’nin hegemonik yaklaşımının denizde ve havada güvenlik risklerinin ana nedeni olduğunu söyledi.

Wang, Salı günü düzenlediği olağan basın toplantısında, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby’nin sözlerinin sorulması üzerine konuşma yaptı. Kirby, Çin gemileri ve uçaklarının askeri önleme manevralarının Pekin’in artan saldırganlığını gösterdiğini ve bir kazaya yol açabileceğini söyledi.

ABD’nin kışkırtıcı bir şekilde dünyanın öbür ucundan Çin’in kapısına kadar savaş gemileri ve askeri uçaklar gönderdiğini, Çin’in karasuları ve hava sahası çevresinde yakın bir keşif ve askeri güç gösterisine giriştiğini vurgulayan Wang, bunun Çin’le hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. “seyir özgürlüğü”, tersine, seyrüsefer hegemonyası. ve bunun açık bir askeri provokasyon olduğunu belirtti.

Wang, “Bu tür hegemonik yaklaşımlar, denizde ve havada güvenlik risklerinin temel nedenidir” dedi.

Çin’in uluslararası hukuk uyarınca tüm ülkelerin sahip olduğu seyrüsefer ve transit uçuş hakkına saygı duyduğunu belirten Wang, seyrüsefer ve transit uçuş özgürlüğü kisvesi altında Çin’in egemenliğini ve güvenliğini baltalayacak eylemlere kesin olarak karşı çıkacaklarını ifade etti.

Çin ordusunun yasa ve yönetmelikler çerçevesinde mevcut duruma tepki gösterdiğini söyleyen Wang, bu eylemlerin tamamen profesyonel, yasal ve yasal olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu