Haber

ABD: Kosova-Sırbistan normalleşme sürecini güçlü bir şekilde destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kosova ile Sırbistan liderlerinin görüşmesini memnuniyetle karşıladıklarını ve iki ülkenin çıkarlarının normalleşmesini desteklediklerini açıkladı.

Dışişleri Sözcüsü Ned Price yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, liderlerin Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğu çerçevesinde 27 Şubat’ta yapılacak görüşmelerini memnuniyetle karşılıyor ve ilişkilerinin normalleştirilmesini güçlü bir şekilde destekliyor. Dünkü görüşme iyi bir adımdı. ama yapılacak çok şey var. İş var.” terimleri kullandı.

Anlaşmanın uygulanmasının AB teklifi kapsamındaki normalleşme için değerli olduğunu vurgulayan Price, “Sırp çoğunluklu Belediyeler Birliği’nin kurulmasına yönelik ilerleme, Kosova’nın geleceğini egemen, çok ırklı ve entegre entegre bir ülke olarak inşa etmek için kritik öneme sahiptir” dedi. Avrupa-Atlantik yapılarına.” değerlendirmesini yaptı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti, 27 Şubat’ta Brüksel’de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ayrı ve daha sonra üçlü bir toplantıda öne çıktılar.

Borell, müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini açıklayarak, her iki tarafın da AB koordinasyonu dışında sahada tansiyonun yeniden tırmanmasına yol açabilecek her türlü eylemden kaçınma konusunda mutabık kaldığını belirtti.

AB Yüksek Temsilcisi, liderlerin önümüzdeki ayın ortasında yeniden bir araya geleceğini duyurdu.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında dönemsel olarak çatışan Sırbistan ve Kosova, ilişkileri normalleştirmek ve nihayetinde birbirlerini tanımak için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.

haber-kosk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu