Ekonomi

Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık oranlarında değişiklik

TCMB Zorunlu Karşılıklar Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ R eski gazete‘da yayınlandı.

Buna göre zorunlu karşılık uygulamasında; Piyasa sistemlerinin işlevselliğini artıracak, makro finansal istikrarı güçlendirecek ve niceliksel sıkılaştırma yoluyla mali transferi destekleyecek değişikliklerin yapılmasına karar verildi.

Bu kapsamda döviz kuru koruması sağlanan hesaplar için zorunlu karşılık oranları 6 aya kadarvadelerde yüzde 30’dan yüzde 25’eYabancı para cinsinden mevduat/katılım fonları (yurt dışı bankaların mevduat/katılım fonları ve kıymetli maden mevduat hesapları hariç) için tüm vadelerde TL cinsinden tesis edilen ilave zorunlu karşılık oranının düşürülmesi. yüzde 4’ten yüzde 8’eYükseltilmesi kararlaştırıldı.

Bu düzenlemelerle TL mevduata geçişe yönelik adımlar güçlendirilirken, niceliksel sıkılaştırmaSürecin devam ettiği belirtildi.

Para Politikası Kurulu’nun açıkladığı ilkeler doğrultusunda sadeleştirme süreci ve niceliksel sıkılaştırma adımlarına devam edilecektir.

Para Politikası Komitesi’25 Ocak 2024 tarihli kararında, devam eden sadeleşme süreci doğrultusunda kredi arzı ve mevduat faizlerinde görülebilecek oynaklıklara rağmen finansal transfer sisteminin makroihtiyati kararlarla destekleneceği belirtilmiş olup, mali transfer sisteminin niceliksel olarak destekleneceği ifade edilmiştir. Sterilizasyon aletlerinin çeşitliliği artırılarak sıkılaştırma devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu